در حال بارگیری...
نقش ویدئووال (Video Wall) در دوربین مداربسته
29 آگوست

نقش ویدئووال (Video Wall) در دوربین مداربسته

نقش ویدئووال (Video Wall) در دوربین مداربسته

جهت دستیابی به اهداف نظارتی و امنیتی در مکان ها و سازمان های بزرگ مانند فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و مترو، مراکز پلیس و کنترل ترافیک به علت استفاده از دوربین های متعدد عموما اتاق هایی با نام اتاق مانیتورینگ در نظر گرفته می شوند. با وجود این اتاق ها نظارت و کنترل تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته با دقت و کیفیت بالاتری انجام می شود.
اصولا با وجود تعداد دوربین بالا در این مکان ها نیازمند مانیتور هایی جهت مشاهده تصاویر دوربین ها هستید به صورتی که به طور دقیقی بتوان از جزئیات رخداد ها در نقاط گوناگون اطلاع یافت.
در بعضی از اتاق های مانیتورینگ از سیستم هایی با نام ویدئو وال (Video Wall) جهت نمایش تصاویر استفاده می نمایند.
ویدئو وال یک سیستم پردازشگر و یک نمایشگر بزرگ بوده که شامل تعدادی از پروژکتور ها و مانیتورها می باشد که به صورت واحد عمل می نمایند.
در قیاس با یک مانیتور معمولی، ویدئووال ها به صورت معمول اندازه تصویر خیلی بزرگتر و با تعداد پیکسل های بیشتری را ارائه می دهند. چراکه از کنار هم قرار گرفتن صفحات گوناگون جهت تشکیل یک تصویر بهره می برند. ویدئووال ها جهت نمایش تصاویر خیلی بزرگ که در مانیتور های معمولی جا نمی شوند مناسب می باشند.
ویدئووال بر روی دیوار نصب شده و اندازه آنها به صورتی می باشد که عموما قسمت اعظمی از آن را اشغال می نمایند. هر کدام از نمایشگرها عموما در همان ابعاد استاندارد نمایشگر های دیگر تولید می گردند و می توانند از 2، 4، 8، 9 و یا حتی 100 صفحه نمایشگر تشکیل گردند.
انواع و اقسام آنها هر یک شامل ویژگی ها، مزایا و ظرفیت نمایشی و انعطاف پذیری متفاوتی ی باشند.
یک سیستم ویدئووال که به طور دقیق و تاثیرگذاری بر اساس عوامل محیطی و انسانی طراحی شده میتواند دسترسی آسان و بهینه به تصاویر نقاط گوناگون در مکان مورد نظر را برای اپراتور ها در اتاق مانیتورینگ تضمین نماید.
تصمیم گیری در مورد انتخاب ویدئووال، به عوامل متعددی از جمله ابعاد اتاق مورد نظر، تعداد دوربین ها، اندازه دیوار و … بستگی دارد. برای نمونه ویژگی های سیستمی که در یک مکان عمومی همچون پارک یا فروشگاه مورد استفاده قرار می گیرد با سیستمی که در یک مرکز کنترل و فرماندهی وجود دارد بسیار تفاوت دارد.

تعیین ابعاد
به صورت کلی جهت تعیین ابعاد آن می توان نکات زیر را در نظر داشت:
شکل کلی و اندازه یک ویدئووال معمولا باید با توجه به اندازه، شکل اتاق و مقدار فضای موجود بر روی دیوار تعیین گردد.
نزدیکترین و دورترین فاصله محل نشستن اپراتور ها از دیوار باید مورد توجه قرار گیرد.
انتخاب نمایشگر ها می بایست براساس توانایی آنها در نمایش جزئیات و یا به زبان ساده رزولوشن آنها باشد تا در کار نظارتی اپراتور ها اختلالی ایجاد نشود برای نمونه برای خواندن نوشته های ریز در تصویر مشکلی وجود نداشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید