در حال بارگیری...
04 آگوست

روش های افزایش دید در شب دوربین های مداربسته

روش های افزایش دید در شب دوربین های مداربسته
نور مادون قرمز دوربین مدار بسته خود را خاموش کنید.
فرض کنید دوربین مداربسته را بدرستی نصب و راه‌اندازی کرده‌اید، هیچ نور خارجی به طور مستقیم به لنز دوربین مداربسته تابیده نمی‌شود و هیچ شیء در نزدیکی دوربین مداربسته وجود ندارد که نور مادون قرمز ساطع شده از LEDهای دوربین را به لنز بازتاب کند.

متأسفانه، طراحی همه دوربین های مدار بسته عالی نیستند. طراحی رایجی که از زمان دوربین های مداربسته آنالوگ وجود داشته، به این صورت است که لنز دوربین در وسط قرار گرفته و تعدادی LED مادون قرمز در اطراف لنز بصورت دایره‌شکل کار گذاشته می‌شوند. ساخت این نوع دوربین مداربسته ارزان است و به مصرف‌کننده چیزی که می‌خواهد را می‌دهد، یعنی یک دوربین مدار بسته ارزان با قابلیت دید در شب.

با اینکه سازندگان تلاش می‌کنند LEDهای مادون قرمز را از لنز جدا و با فاصله مناسب نگه دارند، ولی باز هم برخی مواقع نور IR به ناحیه لنز می‌رسد و در بخش قبلی دیدیم که این موضوع چه مشکلی در تصویر دوربین مداربسته هنگام تاریکی و شب ایجاد می‌کند. باعث می‌شود در شرایط کم‌نور کیفیت تصویر مطلوب را نداشته باشیم. لازم به ذکر است برخی دوربین‌ها مانند دوربین های مدار بسته صنعتی فاقد LED مادون قرمز (دید در شب) هستند.

بیشتر دوربین‌های مداربسته دارای دید در شب، در تنظیمات خود بخشی برای غیرفعال کردن LEDهای مادون قرمز دارند، اما همه دوربین های مدار بسته این اجازه را به کاربر نمی‌دهند.

بهترین نوع دوربین مداربسته و LED مادون قرمز را انتخاب کنید.
این بخش در واقع توضیح بیشتر بخش قبل است. بعضی معتقدند تعبیه چراغ‌های LED در دوربین های مدار بسته دام جهت دید در شب نتیجه مطلوبی ندارد. البته بعضی تولیدکنندگان دوربین های مدار بسته دام را به بهترین شکل طراحی می‌کنند تا مشکلی در دید در شب دوربین مداربسته بوجود نیاید، اما تولیدکنندگان بعضی هم اینطور نیستند.

مدل‌های پایین‌تر دوربین مداربسته دارای LEDهای کوچک نور مادون قرمز هستند که به شکل حلقوی در اطراف لنز دوربین مدار بسته قرار می‌گیرند. اما در مدل‌های بالاتر از یک الی دو چراغ LED بزرگتر که در فاصله معینی از لنز قرار دارد استفاده می‌شود. این طراحی جدیدتر نوری یکنواخت و قدرتمند ساطع کرده و باعث ضبط تصویر با کیفیت‌تر می‌شود.

تاثیر نوع دوربین مداربسته و چراغ های مادون قرمز در دید در شب

دوربین مداربسته بهتری خریداری و نصب کنید.
بعضی مواقع برای اینکه تصویر بهتری در تاریکی داشته باشید، تنها راه خرید دوربین مداربسته بهتر است. این موضوع وقتی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که در محیط مورد نظر هیچ چراغ یا روشنایی نباشد، روشنایی کم باشد و یا امکان نصب چراغ مادون قرمز خارجی وجود نداشته باشد.

بعضی دوربین های مدار بسته مخصوص اماکن کم‌نور و تاریک طراحی و ساخته شده‌اند. این نوع دوربین های مداربسته سنسورهای تصویر بزرگتر، پیشرفته‌تر، حساس‌تر و باکیفیت‌تری دارند. دو شرکت هایک ویژن و داهوا سری خاصی از محصولات‌شان مخصوص اماکن تاریک و کم‌نور طراحی و ساخته شده‌اند که در این سری دوربین های مدار بسته تکنولوژی‌ها و قابلیت‌های خاصی که به کمک دید در شب دوربین مداربسته می‌آیند، بکار رفته است. شرکت هایک ویژن سری دوربین‌های مداربسته مخصوص اماکن تاریک خود را با نام Dark Fighter و شرکت داهوا با نام Starlight عرضه کرده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید