در حال بارگیری...
استاندارد ONVIF در دوربین مداربسته
28 آگوست

استاندارد ONVIF در دوربین مداربسته

استاندارد ONVIF در دوربین مداربسته
ONVIF چیست
ONVIF مخفف واژه Open Network Video Interface Forum بوده که ترجمه تحت الفظی آن انجمن ارتباط باز ویدئویی شبکه می باشد. ONVIF یک پروتکل جهانی بودده که جهت تسهیل توسعه و استفاده از یک استاندارد باز جهانی برای محصولات و تجهیزات امنیتی و نظارتی ساخته شده است.
در گذشته چنانچه یک محصول جدید ( مثلا یک دوربین مدار بسته) بوسیله یک کمپانی تولید و به بازار عرضه می شد و شما آن را خریداری می شد و یک NVR از یک برند دیگر داشتید .دستگاه ضبط NVR شما قادر به پشتیبانی از دوربین شما نبود. ولی اکنون با وجود استاندارد ONVIF در صورتی که برندی که خریداری می نمایید از این استاندارد پیروی کند دستگاه های شما با یکدیگر سازگاری خواهند داشت.
جهت رفع این مشکل و سهولت در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه از برندهای متفاوت، این سازمان در سال 2008 بوسیله شرکت های Axis، Bosch و Sony تاسیس شد که تولید کنندگان، توسعه دهندگان نرم افزار، و سایر نهادهای مرتبط می توانستند در آن عضو شوند.

دستور العمل های ONVIF
اصول اولیه استاندارد ONVIF شامل استانداردسازی ارتباط میان تجهیزات و دستگاه های IP، سازگارسازی انواع تجهیزات مداربسته با یکدیگر فارغ از نوع برند آنها و پشتیبانی از کلیه محصولات از کمپانی های گوناگون می باشد.
دستور العمل های ONVIF به صورت کلی شامل مواردی همچون تنظیمات مربوط به نصب دوربین های IP، ردیابی دستگاه ها در شبکه، مدیریت دستگاه، کنترل دوربین مدار بسته PTZ و تجزیه و تحلیل ویدئویی می باشد.
در حقیقت این استاندارد دارای نسخه یا پروفایل های متعددی می باشد. پروفایل C جهت نقاط کنترل دسترسی مبتنی بر IP بوده؛ پروفایل G جهت ذخیره و بازیابی اطلاعات بوده. و پروفایل S جهت سیستم های ویدیویی مبتنی بر IP می باشد.

مزایای ONVIF
با وجود استاندارد ONVIF آزادی بالاتری در انتخاب تجهیزات مداربسته از برند های گوناگون خواهید داشت. چرا که در این تجهیزات دیگر نیازی به پیروی از یک دستور العمل مختص هر کدام از برندها نیست و همه از ONVIF پیروی می نمایند. پلتفرم ONVIF اغلب ویژگی های موجود در دوربین های تحت شبکه را در اختیار دارد.
هر چه دستور العمل های ONVIF در دستگاه های بیشتری پیاده سازی شود، ارائه دهندگان سیستم های نظارتی می توانند زمان کمتری را جهت توسعه دستورالعمل های اختصاصی رابط کاربری در محصولات خود صرف نموده و در عوض زمان بیشتری را جهت توسعه ویژگی های جدید در محصولات خود صرف نمایند.

معایب ONVIF
با تمام این توصیفات استاندارد ONVIF دارای معایبی هم می باشد. دو موضوع قابل توجه در ارتباط با انتخاب تجهیزاتی که با استاندارد ONVIF سازگار بوده، وجود دارد:

کیفیت اجرای دستور العمل های پروتکل ONVIF بوسیله تولیدکنندگان
کیفیت نحوه ادغام پروتکل ONVIF با پروتکل سازنده

هر کدام از دو مورد بالا دارای اما و اگرهایی بوده که در میزان بازدهی پروتکل ONVIF تاثیرگذار می باشد و نقص و کمبود کیفیت در هر کدام از دو مورد بالا کیفیت و بازدهی این استاندارد را کاهش می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید